Kormilarski ureðaj... Sa leve strane se vide dugmiæi mašinskog telegrafa preko kijih se upravlja PEM-om(glavnim porivnim el. motorom). Sa desne strane su pokazivaèi dubine,jedan pokazuje dubinu do dna, a drugi dubinu do površine.Ureðaj je ultrazvuèni. Levak sa desne strane je veza kormilara sa komandnim mostom.
Trim pult...
Služi za upravljanje sistemom trima i izjednaèenja. Pod pojmom trima se misli na regulisanje uzdužnog nagiba podmornice i njene težine.
Torpedna stanica...
Torpedno-vazdušna stanica, odavde se vrši zadnja priprema za lansiranje. Lansiranje se vrši vazduhom preko diferencijalnog reducir ventila koji obezbeðuje da pritisak vazduha koji se koristi za lansiranje bude uvek 80 bara viši od vanjskog pritiska. Puštanjem vazduha torpedo se pokrene u cevi za nekih 50-ak cm, što je dovoljno da klin na torpednoj cevi zakaèi prekretnu polugu na torpedu, koja pušta vazduh iz spremnika na torpedu startuje žiroskop i mašinu. Torpedo napušta cev na svoj pogon.
Torpedne cevi
Generatorski odsek....
Tu se nalaze dva dizel motora snage 600kw
Kompresori
I dva generatora koje pokreæu dizel motori
Manevarski odsek...
Srce podmornice Pult propulzije. Upravljanje dizel generatorima i PEM-om kontrola struje i napona u toku punjenja akumulatorske baterije.
Glavna razvodna ploèa...
Upravljanje akumulatorskim baterijama.
Motorni odsek....
Glavni porivni elektro motor(GPEM), služi za pokretanje podmornice.
Krmena kalota....
Iza lavaboa je i jedina WC šolja koja se može koristiti na podmornici u podvodnoj vožnji .
Typhoon je Ruska strategijska nuklearna podmornica,sto znaci da je nosac nuklearnih balistickih raketa,i da ima nuklearni pogon.
Impozantnih je dimenzija :
Podvodni deplasman oko 30.000 t Duzina 172 m Sirina 25 m Visina 13 m Maksimalna brzina ispod vode 50 km/h Naoruzanje : - 20 balistickih nuklearnih raketa sa po 10 bojnih glava svaka,snage 200 kt i dometa 8.300 km - 6 torpednih cevi kalibra 650 mm , a torpeda moze da lansira i iz vertikalnih lansera za balisticke rakete - protivpodmornicki sistem raketa-torpedo - protivavionski raketni sistem - moze da polaze mine iz torpednih cevi
Lansira balisticke rakete sa dubine od 30 m , a maksimalna dubina ronjenja je 300 m. P.S. Jednom kad zaroni ne mora da izranja do 6 meseci
"Alfa" je ruska napadna podmornica,sto znaci da je prvenstveno namenjena za borbu protiv brodova,i drugih podmornica. Ima nuklearni pogon i moze pod vodom razviti brzinu od 83 km/h !!!
Dimenzije: Duzina 81,4 m Sirina 10 m Visina 7,6 m Podvodni deplasman 3.700 t
Ima sest torpednih cevi,i koristi najmodernije torpedno,raketno- torpedno,i minsko naoruzanje.Takodje moze da lansira i krstarece,i protivbrodske rakete.
Operativna dubina ronjenja joj je 800 m,a neki podaci govore i vise.To znaci da je neranjiva za vecinu savremenih torpeda.Dubina razaranja trupa je procenjena na 1.300 m !!!
U blizoj proslosti doslo je do povezivanja raketnog i torpednog naoruzanja u RAKETNO - TORPEDNO . Ovo oruzje se lansira kao torpedo ( iz horizontalnih cevi ) , izlece iz mora i leti kao raketa , da bi u blizini cilja uslo u vodu i krecuci se kao torpedo dejstvuje po cilju .
Ovo oruzje je prvenstveno namenjeno za borbu protiv podmornica . Bojeva glava raketnog torpeda moze biti konvencionalna , ili nuklearna . Najveca prednost je u tome sto veoma skracuje vreme reakcije cilja , i mogucnost primene protivmera . Takodje se povecava domet torpeda .
" Borei " klasa podmornica je naslednik " Typhoon " klase sa kojom su Rusi dokazali superiornost . Toliko je nova da podatci jos nisu dostupni . Za sada je samo jedna podmornica ove klase u upotrebi , a planira se gradnja jos nekoliko podmornica . Nosi 16 nuklearnih balistickih projektila , sa po 6 bojnih glava svaki . Snagapojedinacne bojne glave je 150 kt ( eksplozija jedne bojne glave je ekvivalentna eksploziji 150.000 t klasicnog eksploziva ) . Lansiranje projektila moze da vrsi bar 30 m ispod vode . Uradjena je unifikacija sa raketnim sistemom Topolj M , sto znaci da je domet raketa skoro 12.000 km . Pored toga ima i 6 torpednih cevi kalibra 533 mm . Moze da detektuje i plovila i letelice .
Takticko-tehnicke karakteristike : Duzina : 170 m Sirina : 13,5 m Visina : 10 m Povrsinski deplasman : 14.700 t Podvodni deplasman : 24.000 t Povrsinska brzina : 28 km/h Podvodna brzina : 54 km/h Maksimalna dubina ronjenja : 480 m
Skapa Flou je prirodno zasticeno sidriste koje su Britanci pretvorili u glavnu bazu svoje flote . Nemci su na osnovu obavestajnih podataka saznali za slaba mesta u sistemu odbrane . Napad je planirao glavnokomandujuci nemacke podmornicke flote Karl Denic , a zadatak je poverio komandanru podmornice U - 47 Ginteru Prinu . U noci 13/14. X 1939. podmornica se u zaronjenom stanju provukla kroz ulaz u Skapa Flou i sa udaljenosti od 3.700 m izbacila na bojni brod Royal Oak 3 torpeda od kojih je samo jedan pogodio sidreni lanac ne izazvavsi nikakva ostecenja na trupu broda . Kapetan Royal Oak - a je mislio da se dogodila manja eksplozija u unutrasnjosti broda ! U medjuvremenu podmornica je izbacila torpeda i iz krmenih cevi , opet bez uspeha . Tek u trecem pokusaju od 3 izbacena torpeda 2 su pogodila cilj . Bojni brod je poceo da tone i posle desetak minuta se prevrnuo i potonuo sa 833 mornara . Podmornica je uz teskoce zbog suprotne vodene struje uspela posle jednog casa da se provuce kroz isti prolaz i pobegne .
I - 400 podmornica nosac aviona ; najvece podmornice drugog svetskog rata
Japanska klasa podmornica I - 400 su najvece podmornice u drugom svetskom rati , i najvece podmornice dok se 1960 - ih nisu pojavile podmornice sa nuklearnim balistickim raketama . Iako su se pojavile prekasno da bi odigrale znacajniju ulogu u drugom svetskom ratu , i iako je napravljeno samo tri primerka ; klasa I - 400 je svakako spektakularna ! Naime I - 400 je mogla da nosi tri aviona u unutrasnjosti , i da ih lansira uz poboc katapulta na palubi ! ! ! Zamisao je bila da avioni sluze u izvidjacke , i bombarderske svrhe . Svaki avion je mogao poneti bombu tezine 800 kg na udaljenost od 1.000 km brzinom od 474 km/h ! Posle japanske kapitulacije amerikanci su bili zadivljeni velicinom , i tehnologijom ovih podmornica .
Takticko - tehnicke karakteristike podmornica klase I - 400 :
Masa prazna : 5.220 t Masa puna : 6.560 t Duzina : 122 m Sirina : 12 m Visina : 7 m Brzina podvodna : 19 cvorova ( 35 km/h ) Brzina povrsinska : 6,6 cvorova ( 12 km/h ) Domet : 69.500 km brzinom 14 cvorova ( 26 km/h ) Dubina ronjenja : 100 m Posada : 144 clana Naoruzanje : 3 hidro - aviona , 8 torpednih cevi kalibra 533 mm , jedan top od 140 mm , 4 topa od 25 mm
Najveci ratni brod ikada potopljen od podmornice !
U - 331 :
25.XI 1941. kada je krenuo da napadne italijanski konvoj brodova , bojni brod Barham je torpedovan od nemacke podmornice U - 331 , kojom je komandovao kapetan Hans Dietrich von Tiesenhausen . Torpeda su ispaljena sa udaljenosti od samo 700 metara ! Barham je pogodjen sa tri torpeda u jednom napadu , toliko blizu jedan drugom , da se sve pretvorilo u jednu veliku eksploziju ! Bojni brod je poceo da se naginje usled vode koja je prodrla u brod . Kada je vec bilo jasno da je Barham izgubljen vatra od ekspolzija torpeda je zahvatila municione komore , i on je eksplodirao i potonuo za tri minute . Sa sobom je u smrt poveo preko 800 clanova posade ! Do dana danasnjeg bojni brod Barham je najveci ratni brod potopljen od strane jedne podmornice !
22.IX 1914. tri Britanska oklopna krstasa : Aboukir , Cressy , i Hogue su patrolirali izmedju usca Temze , i Holandske obale obezbedjujuci prevozenje pesadije u Denkerk . Britanski brodovi su plovili ravnim kursom brzinom od 10 cvorova , bez elementarnih mera protivpodmornicke odbrane . Razaraci iz obezbedjenja su zbog nevremena vraceni u bazu . Sticajem okolnosti nalazila se u ovom podrucju Nemacka podmornica U - 9 pod komandom Otta Wedigena . U - 9 se priblizila , izbacila torpeda na oklopni krstas Aboukir , i odmah zaronila . Strahovita eksplozija je odjeknula uz bok broda , a ogroman stub vode i crnog dima podigao se visoko iznad palube . Iznenadjenje je bilo veliko . Britanci su pomislili da su naleteli na minu , a na mogucnost podmornickog napada nisu ni pomisljali ! Sva tri broda su se zaustavila . Aboukir se naglo naginjao . Mnogi mornari su skakali u vodu . Ostala dva oklopna krstasa su spasavali prezivele iz vode . Kapetan podmornice U - 9 Wedigen videvsi kroz periskop da protivnik ni ne sluti da je podmornica u blizini odlucio je da ponovo napadne ! Sada je to bilo lakse , jer su ciljevi bili nepokretni . Ponovo ga niko u opstoj guzvi nije primetio , i oklopni krstas Hogue je istovremeno pogodjen sa dva torpeda ! To je izazvalo veliku paniku , a U - 9 je ovaj put bez zaronjavanja torpedovala i treci oklopni krstas Cressy ! Jedan sat posle prve eksplozije torpeda sva tri Britanska oklopna krstasa su potonula . Bio je to tezak gubitak , kao u velikoj pomorskoj bitci , a da Britanski brodovi nisu ispalili ni jedan metak , stavise nisu neprijatelja ni videli ! ! !
Podmornica U - 9 :
Da bi se shvatio uspeh podmornice U - 9 treba objasniti tip broda oklopni krstas . Oni su bili jaci od krstarica , a slabiji od bojnih krstasa . Posle prvog svetskog rata ova vrsta brodova je nestala . Njihova snaga je otprilike ono sto su u drugom svetskom ratu predstavljali dzepni bojni brodovi .
Prva zrtva podmornice u istoriji Britanska krstarica Pathfinder :
Pocetkom prvog svetskog rata Britance je uznemirilo stalno pojavljivanje Nemackih podmornica pred njihovom obalom , pa su odlucili da zaprece prilaze svojim bazama flote , i ojacaju protivpodmornicke patrole . Nemacka podmornica U - 21 je napala 5.IX 1914. jednu takvu patrolu pred zalivom Firth of Forth , koji je bio jedna od glavnih baza Britanske Velike flote . Tom prilikom U - 21 je potopila krstaricu Pathfinder od 3.000 tona deplasmana , i to je bio prvi slucaj potapanja ratnog broda podmornicom ! ! !
Torpedo je osnovno naoruzanje dizel - elektricnih , i nuklearnih napadnih podmornica , a prisutan je i na nuklearnim strategijskim podmornicama . Torpeda su vodjena , ili samonavodjena . Opremljena su nekontaktnim blizinskim upaljacima . Sistem vodjenja je zicni , ili samonavodeci . Samonavodjenje je aktivno , pasivno , ili kombinovano . Zicno vodjena torpeda se na jednom delu putanje krecu po upravljackim signalima , koji se prenose sa podmornice zicom , a u blizini cilja prelaze na pasivno , ili akrivno samonavodjenje . Bojeva glava torpeda moze biti konvencionalna , ili nuklearna .