Racunar ili laptop
Ljubavni Sastanak Upoznavanje

Kupovina Prodaja

言語 :
:: 家
:: 登録
:: 検索
:: フォーラム
:: チャット
:: ブログ
:: 記事
:: FAQ
:: Subscription
:: リンク
:: 統計
:: Membership


Femina Magazin

YuPortal

Ljubavni Sastanak na Fejsbuku
Svako vece od 20 casova okupljanje u Pricaonici. Dobrodosli!

フォーラム
フォーラム :: フォーラムによる検索m :: フォーラムオプション :: フォーラムのトップ

Pages : 1 [2]
natasa_aqua #1
Posts: 289


22. Sep 2009. 20:44:57
Racunar ili laptop

Mozgam vec danima...
Budimo realni, dobar je i jedan i drugi...
Sta Vi kazete
Tweetily #16

Posts: 2586


17. Jul 2012. 16:53:50
Rado oduševila si me!

Malo samo da ti pomognem sa struène taèke gledišta, ali sve je ovo lepo što si napisala i promišljeno.

1) Desktop se lakše èisti i servisira i nadograðuje u kuænoj varijanti nego laptop

Taèno, meðutim nije sve baš tako. Laptop se izduva kompresovanim vazduhom(bez otvaranja), ne skuplja prašinu kao ploèa u kuæištu desktopa. Mana jesu modeli do èijih se ventilatora dolazi tek kada rasklopiš sve, ali to je ranije raðeno i raðeno je namerno. Kod svih novijih modela laptopova se lako èisti ventilator.
Održavanje laptopa je možda skuplje ukoliko želiš koristiti dodatke, znaèi tašnu, stoni ventilator, USB hub, miša, dodatnu luku(košta ðavo i po kod svakog)... i ostale usb zezalice kao što su svetlo, usisivaè, ventilator...itd.
Zatim potreban ti je i pribor za èišæenje, neki bezalkoholni èistaè u spreju, èetkica, krpa za monitor, usisivaè za tastaturu... itd.
Lakše je èistiti desktop jer si u moguænosti neke mehanièke delove i jednostavno oprati, na primer tastatura se rasklopi pa se onda oèisti što kod laptopa nije praksa jer moraš da skidaš sve živo.

Nadogradnja je posebna prièa, a mnogo toga je ostalo još s poèetka 90tih i same te konstrukcione ideje IBM-a. Danas to više nije "u modi", odnosno sve je to pametno komercijalizovano i efektno brzo zastareva, u biti ti samo stigneš da nadogradiš jednom grafièku kartu, odnosno da je zameniš za jaèu, i zadržiš periferne jedinice i kuæište. Meðutim i to je veæ upitno jer recimo laser kod dvd ureðaja slabi i od stajanja, vremenom i svaki taj ureðaj je pouzdan u prvih godinu dana otprilike.
Dalje, lukavo se sada neki standardi menjaju, tako da ti je nadgradnja onemoguæena a da ima smisla. Znaèi promeni se naèin prikljuèenja nekog od ureðaja, ili mu se doda dodatno napajanje ili se smisli bilo koja caka tako da ti nadgradnja izgubi smisao. U tom sluèaju ti praktièno pokušaš da prodaš taj stari raèunar i kupiš novi.
Opet kada je desktop u pitanju ako želiš raèunar srednje klase ploèa ti je oko 70e, procesor 160, memorije u zavisnosti od kolièine koju želiš u proseku 40e i brzo shvatiš da je samo za to jezgro raèunara veæ potrebno oko 250e za nadogradnju. A onda ti se tu pojavi standard prikljuèenja obièno uslovljen brzinom rada tako da ti periferni ureðaji postanu pomalo nefunkcionalni iako jesi u poziciji da ih zadržiš. Na primer, i dvd ureðaji su prešli na SATA port umesto IDE, pa sad novije ploèe nemaju više IDE port, a ti bi svoj DVD rezaè da zadržiš i nastaje problem... To je i dalje moguæe ali ako kupiš adapter,a on opet košta otprilike kao polovina novog DVD rezaèa, a veæ ti rekoh da laser slabi... sve u svemu isplati se više da uzmeš i nov DVD.
Nadogradnja ti ima smila ako nemaš možda novca odmah za sve nove komponente da ih kasnije dokupljuješ, ali je bitno onda da izvršiš pametan izbor ploèe i procesora. Znaèi zadržiš u prvo vreme svoj hard SATA2 recimo, ali ipak uzmeš ploèu koja ima moguænost i SATA3 pa ako doðeš do para to dokupiš, ili uzmeš SSD.
Kod laptopa postoji moguænost nadgradnje ali je uslovljena moguænostima same ploèe. Dakle možeš lako zameniti i hDD i DVD i memorije ali do granice koju podržava sama ploèa. Znaèi ako ona ne može da opsluži više od 4GB memorije, ne vredi ni stavljati više. Ili ako ne vidi više od 250GB na HDD džabe stavlajš duplo veæi. I slièno. Još neke sitnice ili stvarèice je takoðe moguæe zameniti bez mnogo muke na laptopu.
Meðutim stvar je u tome da komponente zastarevaju, opet zavisno od tvoje potrebe za raèunarom. Ako želiš da se igraš onda ti je potreban što je moguæe snažniji raèunar. Na primer oko 6 godina iza svoje pojave Core 2 Duo je naišao na igru koju ne može opsluživati i to je njegov vek trajanja u svrhu igranja. To ti je neki prosek, raèunar zastari za pet do šest godina, ali to ne znaèi da ti i dalje neæe vršiti tvoj posao ili tvoju potrebu.


2) Laptop kompjuteri su skuplji, dakle za iste pare možete imati bolji desktop raèunar

Nije taèno, zaboravila si da uraèunaš monitor kod desktopa. U biti je obrnuto laptop je jevtinija varijanta. Meðutim stvar je u mudrosti šta kupiti. Ako želite najnovije, najnovije æete i platiti, odnosno veoma skupo. Zato treba uraèunati brzinu zastarevanja i otprilike najpametnije je kupiti neki prosek u tom trenutku kupovine.


3) Sporiji hard diskovi kod laptopa nego kod dekstopa

To baš i nije tako, ali nominalno jeste taèno u trenutku kada si ovo pisala. Ta brzina o kojoj govoriš je broj obrtaja i pitanje je koliko je tebi to važno uopšte. Ako se èita mala kolièina podataka onda se i ne postigne taj maksimalni broj obrtaja, a oba harda jednako ubrzavaju, tako da 5400 sasvim zadovolji potrebe. Druga stvar trenutno je oborena brzina i najnovijim hardovima za desktop raèunare, u svrhu prodavanja SSD-ova, takoðe im je pre nekih pola godine drastièno podignuta i cena odnosno udvostruèena je.
Tehnièki prema velièini hdd-ova i posla koji se mora obaviti trka je izjednaèena. Sigurno je da se niko neæe baviti animacijom ili video editovanjem na laptopu, odnosno u poslovima gde se iziskuje velika brzina u dužem periodu i kolièina memorijskog skladišta.
S druge strane ti imaš na laptopovima i esata prikljuèak ili port na kome možeš prikaèiti spoljašnji HDD i tako obezbediš još prostora a opet veliku brzinu prenosa. Sada uvoðenjem USB3 standarda i tim putem se postižu velike brzine prenosa podataka.


4) Kupujuæi brand name laptop (a svi su takvi,nema "sklapanja" kao kod desktopa) nemate pojma ni koju marku memorije kupujete,ni koja i kakva je matièna ploèa

Nisu svi brandname, a svaki brend ima svoju cenu što je logièno. Meðutim svi oni te komponente proizvode uglavnom u Kini, Tajvanu i Koreji. Taèno je da se to radi po njihovim brendiranim standardima, ali sigurno je da to rade isti struènjaci, odnosno roboti. E sad... opet uzmeš u obzir brzinu zastarevanja i shvatiæeš da ti se baš i ne isplati da plaæaš brendirani laptop. Acer je neki naš jevtini standard. S druge strane postoji i razlika u kvalitetu u osobinama, na primer kod Lenova se ispravljaè ne greje, kod Acera se usija i slièno.


5) Ako kupite laptop sa samo godinu dana garancije, možete lako da napravite sebi problem, ako se nešto desi komponentama. Npr. dvd ureðajem

Èim kupite bilo šta u Srbiji, nakon 30 dana sebi ste napravili problem. Naime postoji Zakon o zaštiti potrošaèa, meðutim stvari funkcionišu samo u 30 dana dok imaš pravo da vratiš robu, iza toga je sve dalje smešno. Ta garancija je glupost, država ne stoji iza nje, a prodavci i servisi rade šta hoæe. Sve što možete kada uðete u problem jeste da se obratite udruženju graðana koga boli uvce za vas. Tržišna inspekcija veæ tri godine uopšte ne obavlja te poslove vezane za grancije. Dakle sve je dobra volja onoga ko vam je prodao.
Na primer kupite mobilni telefon, u kompletu sa ispravljaèem, slušalicama itd, dobijete zakonom propisanu garanciju od dve godine i šta, crkne vam ispravljaè posle dva meseca odete kod prodavca ili u servis i oni vam kažu da je garancija na ispravljaè samo 30 dana. Ali kada su vam prodali prodali su vam garanciju na sklop. Papire imate i jedino što možete je privatna tužba sudu, država vas više ne štiti. E sad, kad uzmete u obzir da je cena novog ispravljaèa oko 5e, a taksa za tužbu se meri stotinama... brzo shvatite koliko je sati, mada imate pravo i na odštetu i sudske troškove kada dobijete spor, ali toliko ulagati radi 5e?

Kada se dogodi nešto komponenti onda se to može servisirati ili kod privatnog servisera ili možda u njihovom servisu, ali svakako se ta usluga plaæa, osim ako vam nekim èudom ne priznaju garanciju. Inaèe garanciju daje proizvoðaè i novèano to prodavce ne šteti, ali oni to moraju slati nazad u fabriku... itd.
Što se tebe Rado tièe, ako ti crkne DVD ja æu ti ga zameniti besplatno, samo kupiš nov odgovarajuæi, naravno.

A što se laptopova tièe i kupovine, ako veæ kupujete, a u moguænosti ste, izdvojte malo više novca i kupite pametnije.
Obratite pažnju:
1.grafièka karta, kupite laptop koji ima zasebnu grafièku kartu, koja ne deli memoriju sa raèunarom veæ ima svoju. Takvi laptopovi su upotrebljivi za igrice. Naravno ta grafika mora biti ATI ili NVIDIA, nikako Intelova, mad ai nisam video da Intel i pravi tako nešto. Problem je što za intelove grafike proizvoðaèi igara ne haju previše, tako da su takvi laptopovi neupotrebljivi za igranje.
2.esata port, važna stvar jer ne znate koliko dugo æete nalaziti poslove svom laptopu, a omoguæiæe vam da prikljuèite dodatni hardisk.
3.USB3 port, kod nas je to još uvek nešto novo, u svetu više nije, brzina prenosa je deset puta veæa u odnosu prema USB2, ali nešto što æe svakako naæi primenu jer moguæe je da æe se kasnije pojaviti i neki prikljuèak-periferija koja æe vas zainteresovati a koristiæe ovaj port.
4.Moguænost nabavke rezervne baterije. Ako nije moguæe naæi bateriju za laptop koji kupujete, brzo vam se može dogoditi usled neadekvatnoog ophoðenja prema istoj da on postane nepokretan, tj. vezan za struju. Bateriju uvek napunite do vrha i skinite sa laptopa, stavite je samo neposredno pre korišæenja i nakon završetka je opet skidate. U protivnom ona sigurno gubi kapacitet i to velikom brzinom. Tako vam se dogodi da veæ posle godinu dana vaša baterija izdrži svega dvadesetak minuta.
Kome je potrebno da duže od dva sata radi na laptopu bez struje, jedino rešenje je da kupi još jednu ili koliko mu je veæ potrebno baterija. Firmirane baterije su dosta skupe, preko 100 eura, dok se neke univerzalne mogu naæi i za 70.
Naravno nije smak sveta ako se dogodi da ostanete bez adekvatne baterije, postoji i tu rešenje ali je komplikovano, može se prepakovati odgovarajuæa baterija u o kuæište koje ispunjava standard, ali to stvarno košta.
5.Operativni sistem. Važno ili ne? Jeste važno ako mislite da šetate svoj laptop okolo jer bitno je u tom sluèaju da imate zalepljenu markicu odozdole o legalnom sistemu. Tu markicu zaštitite tako da je neko neovlašæen ne može slikati ili išèitati.
Najpametnije je registrovati raèunar na svoje ime na sajtu proizvoðaèa odmah nakon kupovine.
E sad, kupovinom laptopa sa OS obièno proðete jevtinije nego kada kupujete OS odvojeno.
6.Sve ostalo je bitno u zavisnosti od vaših potreba. Kome je potrebno komunicirati sigurno da æe gledati kvalitet kamere, mikrofona, izlaze za slušalice... itd. Ko želi muziku obratiæe pažnju na zvuk i moguænosti poboljšanja istog i slièno.



Glicerin, kupiš samo još jednu bateriju i rešio si taj problem. Imaš èak kod nekih i moguænost da ih puniš van laptopa ili stvoriš uslove za tako nešto, znaèi piše ti na njoj ili na sajtu proizvoðaèa kako se alternativno može puniti, odnosno kojom jaèinom struje i naponom.

-----------------
"Ko igra za raju i zanemaruje taktiku završit æe karijeru u nižerazrednom Vratniku" - dr Karajliæ
Tweetily #17

Posts: 2586


17. Jul 2012. 17:06:54
i sad glavno...

... po mom mišljenju ako niste ludi za igranjem, laptop je bolja varijanta, posebno ako ga koristite za posao, jer sve možete izuzetno lako poneti sa sobom bilo gde.
Laptop lako postaje desktop ako je ugoðaj u pitanju, dakle svi sad imaju neki od naèina prikljuèenja na eksterni monitor, obièno je to HDMI ili VGA varijanta. Jednako tome možete prikljuèiti i eksterne tasturu i miša, èak i PS2 putem adaptera za USB što je zgodno pošto u tom sluèaju obe periferije koriste isti USB ulaz, a adapter je jevtiniji od HUB-a.
Laptop takoðe može raditi danima neprekidno bez problema, ali je svakako lepo ako mu dodatne neko postolje sa ventilatorom u letnjem periodu ili pri radu na višim temperaturama od 25 stepeni.
A što se kvarenja i zastarevanja tièe... kvarovi su ili greška korisnika ili sreæa, znaèi ako zalijete alkoholom tastaturu prilikom èišæenja, logièno je da ubrzo ista neæe funkcionisati... zato i postoje bezalkoholni preparati za èišæenje.
Zastarevanje rešvate prodajom starog i kupovinom novog. Otprilike sa svim solidan laptop možete kupiti za 500 do 600 eura èesto i sa OS. Svoj stari možete prodati za treæinu te cene najèešæe, ali ako je ispravan, jer dogaða se èesto da ljudi polome usb portove, èitaèe kartica, vrata dvd ureðaja ili propadne laser na njemu, motor... itd.
Dodatni savet bi bio da ako imate novca kupite maksimum memorija koji laptop može da koristi, a to može i naknadno da se uradi. Nemojte maltretirati laptop sa OS za koji nije projektovan jer najviše æete sami trpeti zbog toga. U principu razlika izmeðu viste i win7 je nikakva i tu je moguæe nadograditi, èak vam veæina proizvoðaèa nudi besplatnu nadogradnju, ali ako imate laptop za XP, koristitie taj XP i ne pravite sebi dodatne muke. Eventualno možete dodati neke pogodnosti Viste koje su prilagoðene XP okruženju.

-----------------
"Ko igra za raju i zanemaruje taktiku završit æe karijeru u nižerazrednom Vratniku" - dr Karajliæ
MAARRIN #18

Posts: 764


24. Jul 2012. 10:53:20


Pages : 1 [2]

あなたはこのフォーラムで返信するための十分な権限を持っていません。.


このリンクを共有する:
:: EROTSKE PRICE :: SANOVNIK :: ZABAVA
| 経過時間: 0.0154068 秒.| Users online: - 3 | Guests online: - 945 | Powered by Ljubavni-Sastanak.com |

Marketing | 容貌 | RSS News Feeds | フィードバック | 証明書 | 利用条件 | 個人情報保護方針
Extreme eXTReMe Tracker